You are here
Vücut Geliştirmeyle Uğraşan Herkesin Bilmesi Gereken 7 Bilgi Genel 

Vücut Geliştirmeyle Uğraşan Herkesin Bilmesi Gereken 7 Bilgi

Bu spor dalında hedefe varmak zaten zaman alıyor fakat bunlara uyarı etmiyorsanız daha da zorlanmanız olası.

Ceset geliştirme, fitness yada adale geliştirme… Ayrıntılarıyla disiplin, emek ve dayanma işi! Biri bile eksikse işiniz doğrusu kuvvet…  Gelin daha da zorlaştıran durumları inceleyelim.

1. Yeterince Uyuyor musunuz?

Yeterince Uyuyor musunuz?

Günde en düşük 8 saat deliksiz uyuyor musunuz? Kaslarda antreman esnasında mikro yırtıklar oluşur ve uykuda bu yırtıklar daha da büyüyerek onarılır. Keza fazla işinize yaracak olan growth hormon da gece uykusunda salgılanır, bu hormon da kasların gelişime olumlu tesir eder.

2. Yeterince Besleniyor musunuz?

Yeterince Besleniyor musunuz?

Vücudunuz kasların gelişimi için ekstra enerjiye gereksinim duyar. Bu miktar 150 ila 300 kalori arası değişir, test yanılma yöntemiyle sizin vücudunuz için yerinde rakamı bulabilirsiniz. Daha fazlasını olmak başlıca yağlanmaya neden olur, daha fazla kasa değil! Yiyip yiyip kilo alamayan şanslı ırk, yani metabolizması seri olan kişiler alacağı kaloriyi daha da arttırabilir. Hem aslında ağır antreman yapanlar mesela 100-120 kg üzeri çalışanlar kaloriyi tekrar birazcık daha arttırabilir.

3. Yeterince Protein Alıyor musunuz?

Yeterince Protein Alıyor musunuz?

Günde kilonuzun 1.8-2 gr katı protein alıyor musunuz? Kaslar proteinle onarılır ve zorunlu proteini almazsanız gelişim sekteye uğrar. Hem ”ne kadar protein o kadar kas” yanılgısına düşmeyin, yapılan bir araştırmada 2 gramdan artı protein almanın herhangi bir yararına rastlanmamış. En ideal rakamlar 1.6-2 gr arası. Hem bir böbrek hastalığı olmayıp spor yapan bireylerde, bu miktar proteinin hiçbir zararı olmaz, içiniz dar olsun.

4. Antreman Programınız Itinalı Bir Şekilde mi Hazırlandı?

Antreman Programınız Dikkatli Bir Şekilde mi Hazırlandı?

Split program yani her gün bir bölgenin çalışıldığı kullanım yapıyorsanız, defalarca yakın bölgeleri çalışmayın! Bu şu demek, eğer bir gün biceps çalışıyorsanız, ertesi günü omuz ya da göğüs çalışmayın. Çünkü bu bölgeler birbirleriyle bağlantılır, çoğu omuz hareketinde bicepsten baskı alırsınız veya bench presste tricepslerden baskı alırsınız gibi. Bu gelişiminizi zorlaştırır. Bilhassa daha büyük ve gerçekten daha önemli olan bacak ve kalça kaslarını asla tekrar tekrar çalışmayın! Şu şekilde yer değiştirin; bir gün biceps, bir gün quadriceps, bir gün omuz, diğer gün hamstring gibi.

5. Katiyen Hareketin Formunu Bozduğunuz Ağırlıklara Girmeyin!

Asla Hareketin Formunu Bozduğunuz Ağırlıklara Girmeyin!

Hepimiz kabul edelim, fitness sahiden de insan görünüşünü en fazla değiştiren spor. Keza daha ağır kaldırmanın verdiği ”ben güçlüyüm” şehvetli çok eksik duyguyla yarışır! Lakin bu demek yok ancak sakatlığa davetiye çıkaralım… Ayrıca hareketin hakkını veremedğinizde başka kaslardan yardım alırsanız, birkaç kilo düşürmekle alacağınızdan daha az verim alırsınız. Gaye kasa odaklanamazsınız tezgâhtar kaslarınızı veya eklemlerinizi zorladığınızla kalırsınız.

6. Yeterince Isınıp Esniyor musunuz?

Yeterince Isınıp Esniyor musunuz?

Mutlaka esneyin ve daha önemlisi ısının! Isınmadan egzersize başlarsınız egzersizden alacağınız verim düşer ve ayrıca tekrar sakatlığa davetiye çıkarırsınız. Esnemek de egzersiz esnasında yorulan kasları rahatlatır ve gelişimini hızlandırır. En ideal zaman 5-15 dk arasıdır. Bu süreden artı esnemenın zararı olmadığı gibi artı ısınmak tam tersi etkiye neden olarak veriminizi azaltabilir. 

7. Esneyin Ama Antreman Sonrası!

Esneyin Ama Antreman Sonrası!

Elbette antreman öncesi esnemeyin! Alıştırma öncesi esnemek gücünüzü cidden azaltır (statik esneme hareketleri alacağınız verimi düşürür). En ideal ısınma hareketleri ise yapacağınız hareketleri ağırlıksız gerçekleştirmek veyahut en az ağırlıkla yerine getirmek. Isınma biter bitmez antremana açtırmak.

Related posts

Leave a Comment