You are here
Beyaz Saray'dan Erdoğan'a CNN cevabı Genel 

Beyaz Saray’dan Erdoğan’a CNN cevabı

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD’de 8 Kasım’da yapılan seçimlerde yeni başkan seçilen Donald Trump’ın basın toplantısında CNN muhabirini terslemesiyle ilgili ‘muhabiri benzetti’ yorumu hakkında, “Türk Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını okumadım lakin Türkiye’de hükümetin gazetecilere muamelesi düşünüldüğünde o kadar de şaşırmadım” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, başkent Washington’da düzenlediği jurnal basın toplantısında, Erdoğan’ın CNN muhabirine yönelik değerlendirmeleri ile ilgili soruyu, “Türk Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını okumadım ama Türkiye’de hükümetin gazetecilere yaptığı muameleler düşünüldüğünde pek de şaşırmadım. Türkiye bir NATO müttefiki… Amerika Türkiye’nin zinde bir şekilde yanında yer almakta ve Türkiye ile iki taraflı çıkarlarımızı ve bununla birlikte Türkiye’nin milli güvenliğini korumak için birlikte yakından çalışmaktadır. Bunu yapmayı sürdürüyoruz. Amerikan halkı ve dünya bu yakın ilişkiden yarar sağlıyor. Fakat bu yakın ilişki, bizim Türkiye’de çoğunlukla hapse atılan ya da susturulan egemen gazetecilere yapılan muameleye ilişkin derin endişelerimizi dile getirmemizi engellemez” diye yanıtladı.

Trump basına çattı Trump basına çattı

Trump basına çattı

Amerikalı güvenlik yetkilileri Türk gazetecileri korudu

Üstteki düzey bir Türk yetkilinin ABD ziyareti sırasında, bu yetkilinin korumalarıyla Türk gazeteciler aralarında maddesel bir anlaşmazlık olduğuna da değinen Earnest, “Bu muhakkak ABD’nin topraklarımızda göz kapayacağı birşey değildi ve tepkimizi ortaya koyduk. Hatta hatırladığım kadarıyla orada anında müdahale eden Amerikalı güvenlik yetkilileri vardı” dedi.

Trump CNN muhabirini konuşturmadı Trump CNN muhabirini konuşturmadı

Trump CNN muhabirini konuşturmadı

ABD olarak iktidar sahibi kişilerle bağımsız medya aralarında canlı ve dinç diyalog geleneğine yük verdiklerini, bunun demokrasilerini güçlendirdiğine inandıklarını vurgulayan Earnest, “Eğer söylemlerinize güveniyorsanız o vakit bu söylemleri basın önünde savunma yeteneğinize de güvenmelisiniz. Eğer bunu yapmıyorsanız, bu sadece medyayla ilişkinize karşın izlediğiniz yöntem hakkında soru işaretleri uyandırmakla kalmaz, savunmanız gereken söylemlerinize duyduğunuz güvene yönelik de şüpheler doğurur’ diye konuştu.

Erdoğan Gezi göndermesi yapmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump’ın, geçen yılın temmuz ayından bu yana başta dün düzenlediği basın toplantısında soru sormak isteyen CNN muhabiri Jim Acosta’ya ‘Siz yalan haber yapıyorsunuz. Berbat bir kurumsunuz diyerek söz hakkı vermemesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, ‘Seyahat olaylarında ve bölücü örgütün başlattığı çukur eylemlerinde milletimizin birliğine beraberliğine kardeşliğine saldırıldı. İşte o zamanlar Türkiye’de bu oyunu oynayanlar bakın dün Amerika’da Sayın Trump’ın basın toplantısında, orada yeniden bir yanlışlık yapıldı ve Sayın Trump da yeniden benzer o grubun muhabiri ve yoksa da köşe yazarı neyse, onu orada benzetti’ demişti.

öne çıkanlar

25 milyonluk Ahmet Çalık krizi

Ozan Tufan: Açlıktan ölüyorum

Related posts

Leave a Comment