You are here
Avrupa'ya göçün beşte biri bu ülkeden Genel 

Avrupa’ya göçün beşte biri bu ülkeden

Nijerya’da 2016 yılında binlerce birey çatışmalardan firar etmek veya daha iyi bir yaşam hayaliyle Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaştı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine tarafından, 2016 yılında İtalya’ya gelen 181 bin göçmenin yüzde 21’i Nijeryalılardan oluştu.

Geçen sene 36 bin Nijeryalı, yasa dışı yollarla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya girdi.

bir de İtalya üzerinden Avrupa’ya 2016 yılında göç edenlerin yüzde 12’sini Eritreliler, yüzde 21’ini Gambiya, Gine ve Fildişi Sahili vatandaşları, yüzde 6’sını Senegalliler, yüzde 10’unu Sudan ve Parasal vatandaşları, geri kalanını da diğer Afrika ülkelerinin halkları oluşturdu.

AB'den konut alana oturma belgesi AB'den konut alana oturma belgesi

AB’den ev alana oturma belgesi

Günde ortalama 109 Nijeryalı tehlike aldı

Keza tekrar aynı dönemde İtalya’ya ulaşmaya çalışanlardan 5 bin 22 kişi Akdeniz’de hayatını kaybederken her gün sıradan 109 Nijeryalı Avrupa’ya geçiş için bu riskli rotayı kullanmayı sürdürdü.

Avrupa Birliği Hudut Koruma Ajansı Frontex verilerine tarafından de İtalya üzerinden Avrupa’ya ulaşan en büyük gruplar Nijeryalı, Eritreli ve Gineliler oldu.

 

Türkiye, 2014'te dünyada en çok mülteci kabul eden ülke oldu Türkiye, 2014'te dünyada en çok mülteci kabul eden ülke oldu

Türkiye, 2014’te dünyada en çok sığınmacı kabul eden ülke oldu

Terk ettiren yeniden terör, yeniden çatışma

Nijeryalıların ülkelerini terk etmelerinin nedenleri aralarında ilk sıralarda terör örgütü Boko Haram’ın bölgedeki saldırıları ile Nijer Deltası’ndaki çatışmalar gösteriliyor.

Nijerya Federal Hükümeti Sekreteri Babachir Lawal da konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Avrupa’ya göç eden birçok Nijeryalı’nın temel amacının daha iyi şartlarda yaşamak olduğunu söyledi.

Petrol üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Nijerya, yıllardır idareli krizle mücadele ediyor.

 

öne çıkanlar

25 milyonluk Ahmet Çalık krizi

Demet Akalın: İçimizi dağladınız

Related posts

Leave a Comment